Erişte yanına ne gider ?

Erişte yanına ne gider diye düşününler için bu lezzetli ve pratik yemek ile uyum sağlayacak salata, çorba ve diğer ara lezzetleri sıralayalım. Besleyici, sağlıklı ve lezzetli bir menü hazırlamak için bazı ipuçlarını değerlendirmek ve birbiri ile uyumlu lezzetleri bir araya getirmek önemlidir.

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan erişte; su, un ve yumurtanın kusursuz bir hamur oluşturması ile yapılmaktadır. Katı bir kıvamda yoğurulan erişte hamuru uygun miktarlarda açılarak uzun makarna şeklinde kesilerek kurutulur. Her an pişirilmeye hazır bir yemek olması ve doyuruculuğu ile her yaştan herkes tarafından sevilen bu yemeği farklı tarzlarda pişirmek de mümkün üstelik.

eristenin yanina ne gider
 • Erişte çorbası
 • Erişte pilavı
 • Erişteli kıymalı yemekler
 • Sebzeli erişte
 • Yoğurtlu erişte
 • Erişte salataları bu eşsiz ürün ile yapılabilecek alternatifler arasında yer almaktadır.

Yurdumuzda her bölgenin kendine has erişte türünün bulunması ve yine her bölgenin kendine has erişte yemekleri pişiriyor olması da bu ürün ile yapılabilecek seçenekleri artırıyor. Erişte ile uyumlu yiyecekler oldukça geniş bir yelpazede yer alıyor. Kişisel zevkleriniz ve damak tadınız doğrultusunda bu yemeği güçlendirerek enfes bir ziyafet için mükemmel sofralar hazırlayabilirsiniz.

Mantar Çorbası

Erişte ana yemek olarak düşünüldüğü için erişteden önce midenizi ısıtacak ve midenizi ana yemeğe hazırlayacak olan çorbalar arasında mantar çorbası erişte ile eşsiz bir uyum sağlamaktadır. Mantar son derece yüksek bir protein kaynağı olduğu için eriştenin zengin karbonhidrat miktarını muazzam bir biçimde dengeleyecek ve yiyenler için sağlıklı ve dengeli bir öğünün elde edilmesini sağlayacaktır.

mantar corbasi

Mantar çorbası tercihe göre kremalı ve sütlü olarak yapılabilir. Bugün pek çok kişinin damak zevkine hitap eden ancak kimilerinin uzak durduğu bir lezzet olan mantar çorbası, çorbalar arasında en iyi seçenek olarak da bilinmektedir.

İlginizi Çekebilir;  Kabak yemeğinin yanına ne gider ?

Eriştenin yanına ne çorbası yapılmalı diyenler için mantar çorbasına alternatif olarak da tavuk çorbası önerilebilir. Mantar sevmeyenler için iyi bir alternatif olacak bu çorba damak zevklerine göre farklı şekillerde yapılabilir.

Etli Patates Yemeği

Erişte sade olarak pişirilmiş ise bu durum onun sulu bir yemekle birleştirilmesini kolaylaştırmaktadır. Erişte yanına patates yemeği iyi seçilmiş bir ana yemek menüsü olacaktır. Patates yemeğinin içerisine eklenen etler yemeğin protein açısından zenginleştirilmesini sağlayarak daha sağlıklı ve dengeli bir öğün oluşturulmasında etkili olmaktadır.

etli patates yemegi

Etli patates yemeği klasik anne yemekleri arasında baş tacı bir yemek olarak bilinmektedir. Erişteyi sade olarak tüketemeyenlerdenseniz erişte yanına yapılacaklar arasına mutlaka etli patates yemeğini eklemelisiniz.

Sulu Köfte

sulu kofte

Erişte yanına yakışan bir diğer lezzet ise kuşkusuz ki köftedir. Özellikle pilavlara alternatif olarak yapılmış bir eriştenin yanına yapılacak olan sulu köfte yemeği, içerik bakımından zengin ve görsel olarak enfes bir görünüm sunacaktır. Sulu köfte özellikle önceden hazırlanarak buzlukta dondurulduğunda hazır ve pratik bir yemek olarak da zamandan tasarruf sağlamaktadır. Özellikle çalışan kadınların kurtarıcısı olan bu iki ana yemek mevsim sebzeleri ile yapılan bir salata veya yoğurtla bütünleştiğinde damak çatlatan lezzetleri ortaya çıkaracaktır.

Erişte yanına yapılacak et yemekleri arasında köfteyi değerlendirmek özellikle köfteyi çok seven çocuklar için iyi bir sürpriz olacaktır.

Yoğurtlu Köz Biber Salatası

Erişte sebzeli olarak da pişirilebilir. Erişteyi pişirirken içerisine; havuç, patates, bezelye ve haşlanmış mısır gibi sebzeleri de ekleyerek hem eriştenin görselini renklendirmiş hem de besin değerini artırmış olursunuz. Sebzeli erişte yanına yapılacak en iyi salata olarak da yoğurtlu köz biber salatası dikkat çekmektedir.

yogurtlu koz biber salatasi

Mevsiminde alarak közlediğiniz ve kabuklarını soyarak dondurucuda beklettiğiniz köz biberleri çıkartarak çözüldükten sonra bir miktar yoğurt, mayonez ve sarımsak ile birleştirerek lezzetli bir salata elde edebilirsiniz. Erişte ile uyumlu salatalar arasında yoğurt üstünlüğünü kullanarak bir adım öne çıkan bu lezzet sofranın yıldızı olacaktır.

İlginizi Çekebilir;  Tavuk çorbasının yanına ne gider ?

İslim Kebabı

Eriştenin yanına yakışan lezzetler arasında patlıcan ile yapılmış islim kebabı hem sofrayı çok daha zengin gösterecek hem de içerisinde yer alan köfte sayesinde erişteyi kusursuz bir biçimde tamamlayacaktır. Bol miktarlarda karbonhidrat içeren eriştenin daha sağlıklı ve dengeli bir menüde yer almasını sağlayacak olan islim kebabı şık sunumu ile de sofranın estetiğini tamamlayacaktır. Sofranın tamamlanmasında büyük rolü olan bu kebap yapım aşamasında sizleri biraz zorlasa da yiyenlerin memnuniyeti buna değecektir.

islim kebabi

İslim kebabının yapımını biraz kolaylaştırmak isterseniz uygun zaman diliminde köfteleri önceden hazırlayarak dondurucuda bekletebilirsiniz. Böylece siz patlıcanları hazırlayıp kızartana kadar çözülmüş olacak köfteler ile lezzetli bir islim kebabı yapabilirsiniz. İslim kebabının daha hafif olması içinse kebaplık olarak hazırladığınız patlıcanları fırında üzerine hafif yağ sürerek pişirebilirsiniz.

Teretür Mezesi

Eriştenin yanına klasik tariflerin dışında bir alternatif yapmak isteyenler olabilir. Aynı zamanda yoğurdu da erişte ile birleştirme düşüncesinde olanlar için de iyi bir seçenek olacak teretür mezesi Adana’ya has bir mezedir.

teretur mezesi
 • Marul
 • Maydanoz
 • Tuz
 • Süzme yoğurt
 • Sarımsak
 • Tahin ve limon suyu ile kolayca yapılan bu meze marul ve maydanozun ince bir biçimde kıyılmasının ardından diğer malzemeler ile doğru oranlarda karıştırılması sonucu elde ediliyor.

Erişte yanına meze olarak çok yakışan bu lezzet, farklı tatları denemek isteyenler tarafından da cazip bir seçenek olacaktır. Türk kültürünün vazgeçilmez lezzetleri arasında bulunan ve nesilden nesle aktarılan bu lezzet çocukların da severek tükettiği lezzetler arasında yer almaktadır. Çorbalar, sebze yemekleri ve et yemekleri ile eşsiz uyumlu bu yemeğin yanına yapılacak alternatiflerin oldukça geniş bir yelpazede yer almasını sağlamaktadır. Kişisel damak zevkleriniz ve lezzet anlayışınız çerçevesinde bu yemeğin yanına ekstra lezzetler katarak da zengin bir sofra hazırlayabilirsiniz. Erişte yanına ne yakışır gibi sorularınızın cevabını dolu dolu bir makaleyle vermiş olduk. Umarız bu konumuzdan memnun kalmışsınızdır. Hepinize afiyet olsun.

İlginizi Çekebilir;  Tavuk çorbasının yanına ne gider ?

Yorum yapın