Kabak yemeğinin yanına ne gider ?

Kabak yemeğinin yanına ne gider sorusu kabak pişirmek isteyen kişiler tarafından araştırılıyor. Sağlıklı ve lezzetli bir sebze olan kabak, yemeklerde ve salatalarda bol bol kullanılıyor. Kabak yemeğini servis ederken yanında hazırlayacağınız uygun yiyecekler sayesinde eşsiz bir lezzet bütünlüğü elde ederken kusursuz bir sofra kurabilirsiniz.

kabak yemeginin yanina ne gider

Kabak yemeği ile yoğurdun eşsiz uyumu, kabak yemeğinin yanına alternatif düşünenler için ideal bir seçim olacaktır. Bu sebze yemeğini yoğurtlayarak yemeyi tercih edenler için ise farklı alternatifler de bulunmaktadır.

Mevsim Yeşillikleri Salatası

Kabak yemeği ile eşsiz bir uyum sağlayacak olan taze mevsim yeşillikleri salatası harika bir denge sağlayarak yemek masasının da görsel olarak şık görünmesinde etkili olacaktır. Kabak yemeği düşük kalorisi ve besleyici özelliği sayesinde sağlıklı beslenme biçimini yaşam tarzı haline getirmiş kişiler tarafından da oldukça sık tüketilmektedir.

mevsim yesillikleri salatasi

Bu sebze yemeği isteğe göre pirinçli veya bulgurlu olarak pişirilebilir. Bu iki alternatif, yemeğin besleyiciliği üzerinde de etkili olmaktadır. Kabak yemeği tek başına bir menü olarak tüketilebileceği gibi çorbalar ve salatalarla da uyum içerisine damak çatlatan bir bütünlük oluşturur. Kabak yemeğinin yanına salata yaparken mevsim yeşilliklerini kullanabilirsiniz. Böylece hem sağlıklı yiyecek hem de sayesinde görsel şölen sunan bir masa hazırlayabilirsiniz.

Bulgur Pilavı

Kişisel tercihlere ve beğenilere göre kabak yemeğinin bulgursuz veya pirinçsiz olarak yapılması da mümkündür. Kimi birey damak lezzetine göre sebzelerin ve tahılların bir arada olmasından hoşlanmayabilir. Bu durumda pişirilecek olan kabak yemeği sadece sebze kullanımı ile de enfes bir lezzete sahip olacaktır.

bulgur pilavi

Sade kabak yemeğinin yanına ne pişirilmeli sorusu bu durumda ilk akla gelen olabilir. Sebzeler ile pişirilmiş ve taze dereotu ile enfes bir aroma katılmış olan sade kabak yemeğinin yanına yine sebzeler ile vitamin ve renk katılmış bir bulgur pilavı tercih edilebilir. Sebzelerin eşsiz renkleri ve aromaları ile bütünleşecek olan bulgur pilavı, kabak yemeğini sağlıklı ve dengeli bir biçimde tamamlayacaktır.

İlginizi Çekebilir;  Tavuk çorbasının yanına ne gider ?

Bulgur pilavını sebzeli sevmeyenler için bu pilavı sade olarak da yapmak mümkün. Kavrulmuş şehriye ve içerisine atılmış bir miktar pirinç ile yapılacak olan pilav da kabak yemeği için eşsiz bir tamamlayıcı olacaktır. Kişisel tercihler ve damak lezzetlerine göre ayarlanan menüler yemek yemenin keyfini çıkarmak için birebirdir.

Köfte

Hafif bir sebze yemeği olan kabak yemeği sulu bir yemek olarak son derece sağlıklı ve besleyicidir. Sulu olması sebebiyle yanına yapılabilecek en iyi alternatifler arasında ise köfte yer almaktadır. Dengeli bir beslenme programında sebzeler ve hayvansal gıdaların mutlaka bulunması gerektiği de unutulmamalıdır. Bu nedenle etteki proteinin alınmasını sağlayacak olan köfte, kabak yemeği ile eşsiz bir bütünlük sağlayacaktır.

kofte

Kabak yemeği ile ne pişirsem diye düşünen anneler için ise köfte, çocuklara kabak yemeğini sevdirmek için iyi bir koz olacaktır. Özellikle çocukları sofraya çekmek ve kabak sevmeyen çocuklara kabak yemeği yemeyi teşvik etmek için yanına köfte tercih edilebilir.

Özellikle kalabalık sofralar için köfte hazırlarken, köfte harcının içerisine patates rendeleyerek harcı çoğaltmak mümkündür. Bu, köftelerin de lezzetini yakından etkileyen bir durumdur. İçerisine patates eklenmiş olan köfteler daha yumuşak ve lezzetli olmaktadır. Bu durum da yine kişisel tercihlere ve damak lezzetine bağlı bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Fırında Tavuk

Fırında tavuk şık bir sofra kurmak isteyen ve besleyici bir öğün ile kabak yemeğini tamamlamak isteyenler için kusursuz bir seçenek olabilir. Fırında tavuk isteğe bağlı olarak mevsim sebzeleri le renklendirilebileceği gibi lezzetli bir terbiye ile sade olarak da pişirilebilir.

firinda tavuk

Kabak yemeğinin yanına tavuk yaparak karbonhidrat ve protein dengesinin sağlanması açısından iyi bir karar vermiş olursunuz.  Kabakları tavukların yanına dilimleyerek ve baharatlar ile dengeli bir aroma yaparak bu ikiliyi fırında tek seferde pişirmek de mümkündür.

İlginizi Çekebilir;  Erişte yanına ne gider ?

Tavuk özellikle çocuklar tarafından çok sevilen ve tüketilen bir besin olması nedeniyle kabak yemeğini tercih etmeyen çocuklar için iyi bir seçenek olacaktır. Böylece aile bireyleri arasında kabak yemeyenler tercihi tavuktan yana kullanarak herkesin sağlıklı bir öğün ile doyuma ulaşması da sağlanabilir.

Fırında Mantar Graten

Mantar her haliyle tam bir tamamlayıcıdır. Mantarı her hali kusursuz bir sofra için idealdir. Kabak yemeği ile mantar uyumu sayesinde kabak yemeğinizi lezzetli ve besleyici bir biçimde tamamlayabilirsiniz. Ocak üzerinde taze kabaklar pişerken fırına attığınız mantarların da pişmesi ile ortaya çıkacak eşsiz kokular yemek yiyeceklerin karnının daha da acıkmasını sağlayacaktır.

mantar graten

Mantar yüksek protein içeriği sayesinde özellikle küçük yaşlardaki çocuklar tarafından tüketilmesi önerilerin bir besindir. Farklı mantar seçenekleri ile yapılabilecek olan fırında mantar graten eşsiz görünümü sayesinde de sofranın şıklığın tamamlayacaktır.

Labneli Domates Çorbası

Kabak yemeğinin yanına çorba seçenekleri arasında iyi bir fikir olarak labneli domates çorbasını değerlendirmeye alabilirsiniz. Kabak yemeği ile birlikte kısa sürede zahmetsiz ve doyurucu bir çorba için domates çorbasını tercih edebilirsiniz. Kabak yemeği ile eşsiz bir uyum sağlayacak olan domates çorbası için domates mevsimde değilseniz yazdan hazırlanmış konserve domatesleri tercih edebilirsiniz.

labneli domates corbasi

Domates çorbasının vazgeçilmezlerinden olan rendelenmiş kaşar peyniri unutulmamalıdır. Kaşar peyniri ve bir tutam taze nane ile süslenerek sunumu yapılacak olan bir domates çorbası sofradakilerin gönlünü fethedecektir. Domates çorbası için fırında kurutulmuş ve baharatlar ile aroma katılmış ekmek küpleri de unutulmamalıdır. Kıtır ekmekleri boş vaktinizde ve fazla ekmek olduğunda yaparak bir saklama kabında kolaylıkla saklayabilirsiniz. Domates çorbası ve sonrasında gelen kabak yemeği ile dengeli ve sağlıklı bir öğün oluşturmuş olacaksınız.

Yorum yapın