Cennetteki kuşların yeri ve isimleri

Cennetteki kuşların yeri ve isimleri

Cennetteki kuşların yeri ve isimleri her dinde ve kültürde farklılık gösterir. Cennette insanlar gibi hayvanlar da yer alır ve orada bulunan hayvanların her birinin ayrı bir anlamı vardır. Özellikle kuşlar cennette önemli yeri olan canlılardır. Cennetin insanlara sunduğu sonsuz yaşamı güzelleştiren canlıların başında kuşlar gelir. Aynı zamanda mutluluğun artmasını kuşların varlığı sağlar. İslam inancında cennette bulunan kuşlar aynı zamanda melek olarak da kabul edilir.

Mitolojik kaynaklar incelendiğinde kuşların uçma yetenekleri, görünümlerinin güzelliği ile özgürlük, sonsuzluk ile bir tutuldukları görülüyor. Mitolojide kuşlar tanrıdan haber getiren elçiler olarak kabul edilmişlerdir. Aynı zamanda pek çok uygarlığın simgeleri incelendiğinde de kuş figürlerinin yer aldığı görülebilir. Geçmişte kurulan birçok ülkenin bayrağında özgürlüğü, hükmedici olmayı ve dünyaya kuş bakışı bakarak her şeyi görebilmeyi temsil eden kuş figürleri olduğu görülür. İslami inanışa göre cennette bulunan kuşlar, isimleri ve anlamları şu şekildedir:

 • Hüpü (Hoopoe) kuşu: Arapçada ötüş ve çınlama anlamına gelen hüpü cennette bulunan en dikkat çekici kuş olarak bilinir. Sesinin güzelliğinin yanında özel bir güce de sahip olduğu düşünülür.
 • El-Behram (The Kucky Bird) kuşu: Cennette ender olarak görülen ve gören kişiye şans getiren kuştur.
 • El-Başı, Başın (The Feathared One) kuşu: Gösterişli ve göz alıcı tüyleri olan bir kuştur.
 • El- Güvercin (The Dove) kuşu: Cennette özel bir yeri olduğu düşünülen muhteşem sese sahip olan kuştur.
 • El Hayy (The Swan) kuşu: Görünüşü, sesi ile diğer kuşlardan ayrılan güzelliği ile hayran bırakan kuştur.
 • Ez-Zin (The Beautiful Bird) kuşu: Arapça güzel anlamına gelen bu kelime cennette güzelliği ile çok özel olan kuşu temsil eder.
 • El-Akwa (The White Bird) kuşu: Bembeyaz tüyleri ile hayranlık uyandırır ve cennette ender olarak görülür.
 • El-Et-Tayr (The Pigeon) kuşu: Son derece güzel bir kuştur.
 • El- Küş (The Nightingale) kuşu: Kuş ve kuş sesi anlamına gelen bu kelime aynı zamanda cennete bulunan bir kuşun adıdır.
 • El-Buçuk (The Flamingo) kuşu: Cennete farklı renkleri ile dikkat çeken kuştur.

Cennetteki Kuş Türleri

Cennetteki kuş türleri dünyadakinden daha farklıdır. Dünyada pek çok farklı kuş türü bulunurken cennette ise kuşların 3’e ayrıldıkları görülür. Bu şekilde üçe ayrılmalarının nedeni ise özelliklerinden kaynaklıdır. Kuşlar insanların en yakın hayvan dostları arasında yer alır. Bu dünyada olduğu gibi cennette de kuşların insanların en yakın hayvan dostları arasında olacağı düşünülüyor. Bunun yanında cennette kuşlar sadece insanlara dostluk yapmayacak bunun yanı sıra sahip oldukları özelliklere göre farklı görevleri yerine getireceklerdir. Cennetteki kuş türleri ve özellikler şu şekilde tanımlanabilir:

İlginizi Çekebilir;  Sözlüye güzel sözler
cennetteki kuşların isimleri
cennetteki kuşların isimleri
 • Melek kuşları: Tanrının elçisi ve çeşitli görevleri yerine getiren melekler vardır. Melek kuşları da bu melekleri simgeler. Melek kuşları göz alıcı güzellikleri ve muhteşem ötüşleri ile görenleri kendilerine hayran bırakan yapıya sahiptir. İnsanların en kötü günlerinde dahi hayata bağlanmalarını sağlayan duygu umut etmektir. Melek kuşları da insanlara umut verir ve yaşama bağlanmasını sağlar.

Güven duygusu insanın başarısı ve yaşamını devam ettirmesi için gereklidir. Melek kuşları insanların ihtiyaç duydukları güveni bulmalarını sağlar. Ayrıca yüksek enerjiyi temsil eder ve insanların yaşama olan bağlılıklarının artmasında büyük rol üstlenirler.

 • Ruh kuşları: İnsanları oluşturan bedenlerinin yanı sıra aynı zamanda ruhlarıdır. İnsanlar dünyaya gelirken ruhları üflenir ve insanın manevi yönünü de ruhları temsil eder. Ruh kuşları da maneviyatı temsil eden kuş türleridir. İnsanın iç sezgilerini temsil eden bu kuşlar aynı zamanda manevi olarak yol göstericidir. Rehberlik etme ve manevi açıdan destek olma özellikleri sayesinde ruh kuşları olarak adlandırılırlar.
 • Doğa kuşları: Kuşlar doğanın bir parçası olarak doğada uyumun simgesidir. Doğada bulunan her varlığın bir görevi vardır. Doğa kuşları da insanların doğaya ve diğer insanlara saygı göstermeleri görevini üstlenirler. İnsanın doğayla iç içe, huzurlu ve dengeli bir yaşam sürmesi için bu kuşlar büyük paya sahiptir. Doğayla uyum içinde yaşayan kişi aynı zamanda kendi içinde de uyumu bu kuşlar sayesinde bulur.

Cennet Kuşu İsimleri ve Anlamları Nelerdir?

Cennet kuşu isimleri oldukça geniş yelpazede karşımıza çıkıyor. Sizler de kuşunuza bu isimlerden birini koymak isteyebilirsiniz. İsim seçerken kuşun cinsine göre tercih yapabilirsiniz. Kuşlar da tıpkı insanlar gibi isimleriyle yaşar ve onun etkisinde olurlar. Kuşunuza doğru isim seçtiğiniz takdirde ona doğru enerji yükleyebilir ve size de pozitif enerji vermesini sağlayabilirsiniz. En çok bilinen ve tercih edilen cennet kuşu isimleri ve anlamları şu şekildedir:

 • Mikail: Cennetin meleği
 • İsrafil: Kıyametin habercisi olan melek
 • Jibril: Arşın meleği
 • Ruhullah: Hz. İsa’nın babası olmadan doğması ile ona Allah tarafından ruhun üflendiğini anlatan sıfatı
 • Arşullah: Allah’ın arşı anlamına gelen bu sıfat kuşlara da koyulabiliyor
 • Refikullah: Yüce dost kardeş, arkadaş anlamındadır
 • Şehidullah: Tüm evreni Allah’ın yarattığına şahitlik etmek ve ondan başka bir yaradan olmadığına inanmak
 • Aydın: Aydınlatıcı enerjiye sahip melek kuşlarını simgeler
 • Yücel: Yüce rehberliği simgeleyen ruh kuşu ismidir
 • Bereket: Doğanın bereketini ve bolluğunu temsil eder
 • Cemre: Yeni başlangıçların müjdesi ve geleceğe umutlu bir bakış
 • Elif: Kura’n-ı Kerim’in ilk harfidir ve yeni bir başlangıcı temsil eder
 • Melek: Allah’ın verdiği görevleri yerine getiren, insanları kötülüklerden koruyan varlıklardır
İlginizi Çekebilir;  Ölen kardeşe sözler

Cennette Hangi Kuşlar Bulunur?

Türkiye’de doğal hayatın içinde yer alan çok sayıda kuş türü bulunur. Bazı kuşlar sürekli olarak Türkiye’de bulunurken bazı kuşlar ise göçmen olmaları nedeniyle ilkbaharda gelir ve sonbaharda buradan ayrılırlar. Her ne kadar doğa bilimciler yüzlerce hatta binlerce kuş türünü keşfetmiş olsa da Türkiye’de hala yeni kuş türleri de keşfedilmeye devam ediliyor.

Güvercin, bülbül, kanarya, kırlangıç, guguk kuşu, şahin, doğan, kaz, flamingo, ördek, kızılağaç, kumru, sığırcık, martı gibi kuşlar en fazla bilinenler arasında yer alır. Cennette olduğuna inanılan ve aynı zamanda Türkiye’de de olduğu düşünülen kuşlar arasında Karadeniz bölgesinde yaşayan mavi güvercin bulunur. Flamingo, allı turna, bıldırcın, tavus kuşu gibi Türkiye’de bulunan kuşların aynı zamanda cennette de insanlarla bir arada yaşayacaklarına inanılır.

Cennet Kuşu İsimlerinin Kaynağı

İnsanlar her ne kadar dünyayı sahipleniyor olsalar da dünya hayvan ve bitkilerin de sahibi olduğu bir yerdir. Cennet kuşu isimlerinin kaynağı genellikle Arapça, Farsça ve Türkçe dilleridir. Bunun yanında globalleşen dünyada artık Hristiyanlıkta bulunan cennete dair kuş isimleri de Türkiye’de kullanılmaya başlanmıştır. Siz de evinizi neşelendiren, stresinizden kurtulmanızı sağlayan kuşunuza bu isimler arasından seçimler yaparak koyabilirsiniz.

Cennette hangi kuşlar bulunacak diye merak ediyor olabilirsiniz. Hz. Nuh dünyada tufan çıkıp da bütün dünyayı suların kapladığı zaman yaptığı gemiye her hayvan cinsinden en az bir çift almıştır. Bu durum ise bizlere cennette de her hayvan cinsinin olacağını gösteren bir işaret olarak bilinir. Cennette olması beklenen kuşlar arasında; serçe, tavus kuşu, bülbül, kartal, kanarya, kırlangıç, flamingo, allı turna yer alır. Cennette de kuşlar tıpkı dünyada olduğu gibi insanlarla uyum içinde yaşayacaklardır.

Yorum yapın

amca sözleri -nikah fotoğrafı altına yazılacak sözler - toruna güzel sözler