Amok koşucusu romanı neyi anlatıyor ?

Amok Koşucusu romanı Stefan Zweig tarafından 1922 yılında yazılmış olup, Uzak Doğu’da bir tür cinnet hali olarak tanımlanan “Amok” kavramı etrafında dönen bir hikayedir. Şimdi sizlerle Amok koşucusu romanı neyi anlatıyor , Amok koşucusu kitap özetini kısaca anlatalım.

Hikaye, Hollanda sömürgesi olan Endonezya’da görev yapan bir hekimin, Avrupa’ya dönüş yolculuğu sırasında bir gemi yolcusuna yaşadıklarını anlattığı bir çerçevede geçer. Doktor Robert, Avrupa’ya dönüş yolculuğu sırasında bir gemiye biner. Gemide tanıştığı bir yolcuya, kadın ile yaşadıklarını ve hissettiği pişmanlığı anlatmaya başlar. Hikayesini anlattıkça, doktor Robert’ın zihni giderek bulanıklaşır ve Amok nöbetleri geçirmeye başlar.

Amok Koşucusu Romanının özeti

Doktor Robert, Hollanda Doğu Hint Adaları’nda tıp misyoneri olarak görev yaparken, yoksulluk ve hastalıklarla boğuşan yerel halkla iç içe bir hayat sürmektedir. Bir gün, zengin bir Hollandalı tüccarın karısı doktorun muayenehanesine gelir. Kadın, kocasının ihaneti ve yaşadığı mutsuzluk nedeniyle bunalıma girmiştir ve doktordan yardım ister . Doktordan karnındaki kocasından olmayan bir çocuğu almasını ister ve Doktor Robert, kadına yardım etmeyi reddeder . Fakat doktor zamanla kadına aşık olur.

amok kosucusu

Kadına yardım etmek için onu her yerde arar ve kadın bu durumu kabul etmez. Kadın çocuğu kötü bir yerde kürtajla aldırır ve enfeksiyon kapar. Doktor Robert kadın ölmeden son anda yetişir ve kadın ona bu sırrı sonsuza kadar saklamasını ister. Doktor bu sırrı dediği gibi de sonsuza kadar saklayacaktır.

Kadının kocası ise şüphelenip cesede otopsi yapılmasını ister. Bunun için gemi ile cesedi Avrupa’ya gönderir. Doktor tabutu kaçırmak ister ve gemiye biner. Ertesi gün gemide olaylar duyulur ve tabutun kaçırılmaya çalışılırken denizin dibine çakıldığını , tabutla beraber çalanında denize düştüğü söylenir. Bunu yapan Amok koşucusunun ta kendisidir.

İlginizi Çekebilir;  Olağanüstü Bir Gece romanı neyi anlatıyor ?

Admin yorumu : Sizlere önerim bu kitabı İş bankası yayınlarından almanız. Kitabın güncel fiyatı 20-25 tl civarlarındadır. Hatta Stefen Zweig’in 5’li olarak alacağınız setleriyle beraber bu kitapta içinde gelebiliyor. O zaman daha ucuza geliyor.

Yorum yapın